Wyszukaj na tym blogu

czwartek, 27 grudnia 2012

Sufit podwieszany - Gipsowanie

Po przykręceniu płyt GK przyszedł czas na gipsowanie. Nie gipsuje się oczywiście całych płyt tylko same łączenia płyt z płytami i ze ścianą.

Do gipsowania potrzebne będą następujące produkty:
  • Siatka do łączenia płyt GK o szerokości 50mm
Taśma siatkowa do płyt GK

  • Taśma papierowa z wkładką aluminiową lub bez na połączenie płyt ze ścianą (narożniki wewnętrzne)
Taśma papierowa z wkładką metalową

  • Grunt 
Grunt

  • Gips szpachlowy lub jak ktoś woli specjalny gips do łączenia płyt
Gips szpachlowyGips szpachlowy wzmocniony włóknami celulozowymi

  • Gładź gipsowa
Gładź gipsowa

  • Siatki ścierne do czyszczenia gipsu
Siatka ścierna

  • Packa do siatek
Paca szlifierska do siatki

  • Szpachelka nierdzewna 50mm do nakładania specjalnego gipsu do łączenia płyt
Szpachelka

  • Paca nierdzewna 280mm x 130mm
Paca nierdzewna

  • Kielnia sztukatorska nierdzewna
Kielnia sztukatorska

Na początku połączenia płyt należy zagruntować minimum na szerokość packi (130mm).

Po wyschnięciu gruntu należy rozrobić z wodą niewielką ilość gipsu szpachlowego (proporcje napisane są na opakowaniu od gipsu). Następnie na połączeniu płyt należy przykleić siatkę (siatka jest samoprzylepna). Nie powinno się oklejać siatką wszystkich spoin na raz bo może się okazać, że zanim zagipsujemy wszystkie spoiny siatka zacznie się odklejać.
Po przyklejeniu siatki na spoinę nakłada się gips (szpachelką lub kielnią sztukatorską nierdzewną), który natychmiast trzeba rozciągnąć wzdłuż spoiny za pomocą pacy nierdzewnej. Pacę przykłada się do płyty węższą stroną pod kątem około 45°, następnie lekko przyciskając zdecydowanym ruchem rozciąga się gips.
Jeśli chcemy użyć specjalnego gipsu do spoinowania płyt GK to przed gipsem szpachlowym należy rozprowadzić go za pomocą wąskiej szpachelki na łączeniach płyt. Gips do spoinowania zawiera włókna celulozowe co bardzo utrudnia jego czyszczenie, więc nie powinno się go nakładać równo z licem płyty. 
Połączenia płyt ze ścianą także można wykonać za pomocą siatki lecz w ten sposób trudno jest uzyskać równy na całej długości kąt. Na szczęście do tego typu zastosowań istnieje specjalna taśma papierowa z wkładką aluminiową. Taśmę tą montuje się w narożnikach łączących sufit ze ścianą za pomocą gipsu szpachlowego (podobnie jak narożniki aluminiowe), następnie pokrywa się ją gipsem szpachlowym tak jak siatkę. 
Po wyschnięciu gipsu szpachlowego należy go przeszlifować siatką ścierną (np. 100) aby zlikwidować wszystkie nierówności, następnie znów gruntujemy wszystkie spoiny, a wraz z nimi gruntujemy zagłębienia po wkrętach. Po wyschnięciu gruntu rozrabiamy niewielką ilość gładzi gipsowej. Gładzią pokrywamy wszystkie spoiny i zagłębienia po wkrętach identycznie jak gipsem szpachlowym. Po wyschnięciu gładź należy wyczyścić za pomocą siatki ściernej (np. 300) i znów gruntujemy, tylko że tym razem całe płyty. Po wyschnięciu sufit jest gotowy do malowania.
Czasy schnięcia gipsów oraz gruntów podane są na ich opakowaniach.

Strona internetowa 

Łączna liczba wyświetleń