Wyszukaj na tym blogu

sobota, 29 grudnia 2012

Sufit podwieszany - Stelaż

Przed kupnem niezbędnych elementów do stworzenia sufitu, należy dokładnie zmierzyć długość oraz szerokość każdego pokoju, w którym będziemy robić sufit. Kiedy mamy już wszystkie wymiary możemy policzyć ile potrzebujemy profili do budowy sufitu. Żeby wszystko było jasne postaram się to przedstawić na przykładzie pokoju o wymiarach 4m x 3m.

pokój o wymiarach 4m x 3m
Pokój o wymiarach 4m x 3m
Profil przyścienny
Profil przyścienny
Na powyższym rysunku kolorem czarnym zaznaczyłem profile przyścienne (około 3cm szerokości). W przypadku tego pokoju w zupełności wystarczą dwa czterometrowe profile przyścienne ponieważ służą one jedynie do ustawienia poziomu sufitu. Profile te montuje się do ścian za pomocą kołków rozporowych.Profil główny
Profil główny
W profile przyścienne wchodzą profile główne (6cm szerokości). Ich środki zaznaczone są na rysunku czerwonym kolorem. Profil główny do profilu przyściennego przykręca się tzw. pchełkami.

Wkręt samowiercący 9,5mm (pchełka)
Wkręt samowiercący 9,5mm (pchełka)Profile główne w konstrukcji jednopoziomowej powinny być montowane co 40cm co w przypadku przykładowego pokoju daje 11 trzymetrowych profili.


Wieszak do poddaszy
Wieszak do poddaszy
Co 40cm profil główny należy przymocować za pomocą jednego z kilku dostępnych na rynku elementów mocujących. Elementy mocujące dobieramy zależnie od tego jak bardzo chcemy obniżyć sufit oraz do czego będziemy sufit podwieszany montować. Na przykład jeżeli sufit będzie montowany do krokwi na poddaszu i nie chcemy go za bardzo obniżać to możemy użyć specjalnych wieszaków do poddaszy.

Jeżeli natomiast chcemy sufit obniżyć bardziej oraz chcemy łatwo wypoziomować sufit to najlepsze będą wieszaki obrotowe z prętem, które można regulować co do milimetra.


Wieszak obrotowy
Wieszak obrotowy
Pręt do wieszaka obrotowego
Pręt do wieszaka obrotowego
Element mocujący "ES"
Element mocujący "ES"


Popularne są też elementy mocujące es, które najlepiej sprawdzają się w blokach mieszkalnych, ponieważ można na nich minimalnie obniżyć sufit oraz zamontować je bezpośrednio do starego sufitu kołkami rozporowymi.
Łącznik poprzeczny jednostronny
Łącznik poprzeczny jednostronny

Na rysunku przykładowego pokoju niebieskim kolorem zaznaczyłem dodatkowy profil główny ponieważ typowa długość płyty gipsowo-kartonowej wynosi 2,6 i trzeba ją do czegoś przykręcić. Profil taki montuje się w kawałkach, poprzecznie do reszty profili głównych za pomocą łączników poprzecznych jednostronnych.

Strona internetowa

Łączna liczba wyświetleń